fbpx
Späť na blog

Ako na bielenie zubov ?

Aké riziká sa spájajú s túžbou po hollywoodskom úsmeve?

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH., 26 októbra, 2019

Žena so žiarivo bielym si podopiera hlavu rukou

Nič nezaujme tak ako žiarivé zuby. Pekný chrup už nie je taký nedostupný ako v minulosti, keď sa ním pýšili najmä celebrity. Dnes si môžete zuby vybieliť rôznymi spôsobmi.

Prečo vlastne naše zuby žltnú?

Zuby žltnú vekom, čím je človek starší, tým majú zuby tmavšiu farbu. Tiež sa však sfarbujú potravinami, liekmi a najviac ich sfarbuje fajčenie alebo žuvanie tabaku. Ďalej je to pitie čajov, najmä čiernych, ale aj zelených a, samozrejme, kávy, ktorá je veľkým znečisťovateľom zubov. K neželanému odtieňu prispieva aj to, keď si niekto čistí zuby nepravidelne a má na nich zubný povlak alebo kameň. Na tie sa farebné pigmenty zachytávajú oveľa viac ako na prirodzene čistú sklovinu.

Ako si môžeme vybieliť zuby?

Bielenie sa dá rozdeliť na domáce a ambulantné a jeho forma môže byť rôzna, od bieliacich pást cez pásiky, roztoky či gély. V každom prípade neodporúčame, a to je zakotvené aj v legislatíve, používať doma bieliace prostriedky, ktoré majú v sebe peroxid vodíka alebo podobnú látku vo vyššej koncentrácii ako 0,1 %. Tie s vyšším obsahom, od 0,1 do 6 % peroxidu vodíka, sú vhodné na bielenie iba za asistencie zubného lekára. Výrobcovia majú povinnosť predávať ich iba odborníkom, ktorí pacientov najprv vyšetria, potom podstúpia buď ambulantné bielenie, alebo im lekár ukáže, ako prípravok používať. Cyklus bielenia môžu pacienti potom dokončiť doma sami. Ambulantné bielenie trvá približne hodinu a možno ho opakovať 1- až 3-krát v týždňových intervaloch podľa potreby. Domáce bielenie sa používa 1 – 4 týždne, látka sa necháva pôsobiť maximálne 20 minút až 4 hodiny a vytláča do tzv. dláh – násadiek, ktoré sa pacientom podľa tvaru ich chrupu vymodelujú na mieru tak, aby sa zabránilo kontaktu bieliacej látky s ďasnami.

Na internete sa dá dostať  k výrobkom zo zahraničia s  vysokým  obsahom peroxidu vodíka. Sú pre ľudí nebezpečné?

Zákony Európskej únie neregulujú prípravky na bielenie len tak pre nič za nič, ale má to svoje dôvody. Výrobky s vyššou koncentráciou peroxidu zo zahraničia, povedzme z USA či z tretích krajín mimo EÚ, rozhodne neodporúčame. Zistilo sa, že takéto prostriedky môžu vážne poškodiť zuby. Nejde iba o trvalé poškodenie skloviny, ale aj o odumretie zubnej drene, o stratu vitality zuba a dokonca o poškodenie ďasien, čo býva veľmi časté. Ľudia si neuvedomujú, že ak sa takáto koncentrovaná bieliaca látka dostane na ďasno alebo na papilu, čo je ďasno medzi dvoma zubmi, môže ich ľudovo povedané spáliť. To znamená, že miesto môže sčervenieť, sčernieť či dokonca v najhoršom prípade odumrieť. Takže používanie takýchto výrobkov nie je bezpečné.

Čo ľudia o bielení nevedia a mali by?

Je dôležité pripomenúť, že žiadny prostriedok nebude účinkovať na neočistené zuby, to znamená na zuby s nánosom kameňa či povlakov. Aj z toho dôvodu je dôležité najprv navštíviť odborníka, ktorý pacientovi nánosy na dentálnej hygiene odstráni. Až keď je povrch zuba čistý, môže bieliaci prostriedok pôsobiť rovnomerne. Inak sa môže stať, že zuby zostanú fľakaté, čo vyzerá horšie, ako keď sú zažltnuté. Tiež je dobré vedieť, že žiadne bielenie sa nemôže robiť dlhodobo. Zúbky a sklovinu treba nechať pár mesiacov oddýchnuť, zregenerovať a až potom pokračovať. Dokonca aj bieliace pasty bežne dostupné na trhu treba striedať, to znamená, ak tubu miniete, kúpte si pastu s iným ako s bieliacim účinkom.

Je bielenie vhodné pre každého?

Nie, nie je, preto by mal pacient najprv podstúpiť zubné vyšetrenie, aby zistil, či procedúru môže absolvovať. Bielenie zubov nemôžu podstúpiť ľudia mladší ako 18 rokov, tehotné ženy, pacienti s aktívnymi zápalovými ochoreniami ústnej dutiny, napr. zapálene ďasná, paradontálne ochorenia… Tiež nie je vhodné pre ľudí, ktorí majú neošetrené zubné kazy či uvoľnené plomby alebo odhalený dentín, čo je vrstva priamo pod sklovinou.

Bielenie totižto účinkuje na skloviu a pokiaľ je porušená, má v sebe praskliny, alebo je odlomená či zošúchaná, bielidlo sa dostane priamo do zuboviny, alebo až do zubnej drene, čo môže byť veľmi bolestivé, alebo môže živú časť zubu nenávratne poškodiť. Okrem toho, pod poškodenou sklovinou môže presvitať prirodzene žltý dentín sa nedá vybieliť a laik nevie zhodnotiť, či náhodou nemá práve takýto problém. Rovnako nie je vhodným kandidátom na bielenie ani človek s odhalenými krčkami zubov.

Účinkuje bielenie zubov na všetkých rovnako?

Nie, pretože každý má od prírody úplne iný odtieň skloviny  a preto aj výsledok bielenia bude u každého iný. V ambulancii sa dá dosiahnuť výsledok povedzme o 6 stupňov. Je možné zuby vybieliť veľmi pekne, ale odtieň nebude u každého rovnaký. Dá sa vybieliť aj do úplne žiarivej holywoodskej farby avšak nie každému sa to hodí. Záleží to od farby pleti, vlasov, očných bielok, pier, atď a najmä vo vyššom veku snehovo biele zuby pôsobia veľmi umelo.

A čo babské rady na bielenie ako sóda bikarbóna či citrón. Fungujú a sú bezpečné?

Aj naše babičky si kedysi čistili zuby popolom a fungovalo to, ale z hygienického hľadiska to neodporúčame rovnako, ako skúšať aj ďalšie babské recepty. Môžu fungovať, ale aj keď vyzerajú nevinne, tiež môžu spôsobiť trvalé poškodenie zubov. Človek nevie odhadnúť ako tieto látky zareagujú na jeho zuby. Je potrebné si uvedomiť, že v každej z týchto zložiek sa nachádzajú chemické látky a laik nedokáže odhadnúť ich pôsobenie, ani čas účinku a vhodnú koncentráciu a nevie reagovať na vedľajšie účinky. Napríklad kyseliny môžu spôsobiť mäknutie skloviny a úbytok látok, ktoré spôsobujú jej pevnosť a odolnosť. Potom je sklovina náchylnejšia na vznik, kazov či odlupovania a najmä zuby môžu byť po takomto bielení veľmi citlivé.

Čo treba dodržiavať po bielení?

Počas bielenia a takisto aj na pár, minimálne dva týždne  po bielení je dobré dodržiavať  tzv. bielu diétu. Znamená to vyhýbať sa akýmkoľvek potravinám a nápojom s farbivami – káva, čaj, kola, červené víno, cvikla, špenát, kari korenie atď. Bielením sa zub laicky povedané otvorí a na istý čas zostane otvorený.  Preto tak, ako bolo možné zo skloviny nežiadúce pigmenty vytiahnuť, tak sa doň môžu po bielení oveľa ľahšie dostať. Treba počkať, kým sa zregeneruje a zavrie. Ak sa človek nevie vzdať kávy, tak odporúčame ju piť cez slamku, alebo iba malé dávky, espresá, aby ju zbytočne človek neprevaľoval v ústach.

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.
MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.

Ortodontista kontroluje na počítači postavenie zubov
Dental monitoring
15 apríla, 2020

V našom tíme Dentaderm neustále hľadáme inovatívne liečebné metódy a produkty, ktoré môžu pacientom uľahčiť a spríjemniť liečbu. Rozhodli sme sa v našej ambulancii ponúknuť  ortodontickým pacientom  tzv.  dentálne monitorovanie. Pacienti sa teraz môžu zúčastňovať na ortodontickej liečbe pomocou aplikácie, ktorú si môžete stiahnuť do osobného mobilného zariadenia, ako je telefón alebo tablet.

Čítajte viac
Rtg snímok zmien postavenia zubov
Zmeny postavenia zubov v dospelosti
19 marca, 2020

Čítajte viac
Ortodonista ukazuje perom na rtg snímku postavenie zubov
Kedy je vhodný čas na ortodontickú liečbu?
19 marca, 2020

Čítajte viac

Zastavte sa na konzultáciu

Objednajte sa ku nám na konzultáciu